Prowadzenie sprzedaży za pośrednictwem sklepu online? Tworzenie strony www prezentującej profil firmy? A może prowadzenie bloga lub strony poświęconej własnym zainteresowaniom? Wszystkie te kwestie wiążą się z koniecznością zbudowania sklepu lub strony internetowej, a taka strona to nie tylko layout, ale także kwestie domeny, serwera czy hostingu. Większość z nas słyszała kiedyś te określenia, ale czy wiemy co one naprawdę znaczą? Dopóki sami nie musieliśmy o nie zadbać były to tylko słowa, teraz dobrze byłoby wiedzieć co się kryje pod tymi słowami. Zacznijmy od najprostszego z tych terminów, czyli od domeny internetowej.

Domena internetowadomena internetowa to nic innego jak adres www, pod którym dostępna jest strona internetowa. Posiadanie samej domeny to jeszcze za mało, aby strona mogła zaistnieć, ale jest ona istotna, bowiem to unikatowy adres. Nie ma dwóch takich samych domen www, jednak należy wiedzieć, że domeny wykupuje się na określony czas najczęściej jest to 1 rok, wówczas należy przedłużyć jej dzierżawę, w innym wypadku trafi ona do puli domen wolnych i może zostać wykupiona przez innego użytkownika sieci. W zależności od tego do czego ma służyć domena należy wybrać odpowiedni adres. Jeśli jej zawartość kierujemy przede wszystkim do polskich użytkowników, wówczas najlepiej jest wykupić domenę z zakończeniem „.pl”, jeśli natomiast myślimy o bardziej międzynarodowej działalności powinniśmy zdecydować się na domenę kończącą się na „.com”.

 

Hosting – pod pojęciem hostingu kryją się usługi udostępniania serwerów. W zasadzie hosting to szereg różnorodnych możliwości, pod pojęciem hostingu kryje się możliwość współdzielenie danych w ramach określonego serwisu, mogą to być między innymi zdjęcia, dokumenty czy pliki video, może to być także obsługa dysków sieciowych, jednak najczęściej pod pojęciem tym kryje się udostępnianie serwerów sieciowych, na których firmy mogą umieszczać różnorodne treści, w tym także pliki stron internetowych – więcej na temat hostingów, ich ceny oraz możliwości jakie daje wykupienie takiej usługi można dowiedzieć się tutaj – https://wer.pl/ hosting.

 

Serwerserwer to nic innego jak komputer stacjonarny (tylko najczęściej o dużo większej mocy i przestrzeni), który stale jest podłączony do internetu i działa bez ustanku. Na serwerze umieszczane są pliki stron internetowych, tylko jeśli serwer jest sprawny i podłączony do sieci strona internetowa będzie wyświetlała się poprawnie. Dlatego wykupując serwer należy zwrócić uwagę na jego bezawaryjność, w dobrych firmach hostingowych bezawaryjność serwerów jest niezwykle wysoka.