Mieszkania o niewielkim metrażu nie należą wcale do rzadkości. Jak się jednak okazuje- mogą być urządzone w sposób stylowy i funkcjonalny. Mogą być przytulne i praktyczne, nawet jeśli z konieczności stają się trochę mniej przestronne. Jak projektować takie wnętrza, jak umiejętnie łączyć potrzeby z prezentacją estetyczną, jakie patenty zastosować i jakie meble do małego mieszkania okażą się najlepsze? Projekt takiego wnętrza na pewno powinien być przemyślany.

Zastosowanie jasnych kolorów zawsze się sprawdza

Urządzając wnętrza o niewielkim metrażu warto stawiać na sprawdzone patenty, które pozwolą wizualnie powiększyć daną przestrzeń. Jednym z takich patentów jest stosowanie jasnej kolorystyki. Idealnym rozwiązaniem jest biel, ale i wszystkie delikatne, pastelowe barwy. Jasna kolorystyka może zostać zastosowana na kilka sposobów podczas urządzanie małego mieszkania– w roli jasnego koloru ścian, rozbielonej podłogi czy mebli wykonanych z jasnych gatunków drewna. Dobrym patentem jest też dobre doświetlenie pomieszczeń, na przykład poprzez mocniejsze żarówki czy stosowanie oświetlenia punktowego. Takie oświetlenie dodatkowo doda też każdej przestrzeni bardziej przytulnego charakteru.

Jakie meble wybierać do małego metrażu?

W przypadku mniejszych mieszkań wybór mebli trzeba naprawdę dobrze przemyśleć. Najlepiej rozpocząć od przeprowadzenia dokładnych pomiarów tak, aby wiedzieć na jakiej wielkości meble możemy się zdecydować. Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie mebli na wymiar albo też takie wybieranie gotowych propozycji, aby wykorzystać każdy centymetr wolnej przestrzeni.

Meble do małego mieszkania powinny być dobrze przemyślane pod kątem swojej funkcjonalności. Raczej bez sensu jest tutaj kierowanie się samą estetyką i dobór takich szaf i szafek, z których trudno będzie się nam korzystało. Warto więc wcześniej przemyśleć, czego oczekujemy od wybranych mebli- czy mają być odpowiednie do przechowywania pościeli czy lepiej, aby dało się w nich wyeksponować porcelanę? Aby uniknąć przesytu przedmiotów na małej przestrzeni dobrym rozwiązaniem jest wybór mebli o zamkniętej formie, bez odkrytych półek, z których bałagan będzie od razu widoczny.

Czy warto kupować meble drewniane?

Jedną z propozycji są  drewniane meble, które stanowią alternatywne rozwiązanie do mebli, które wykonuje się z klejonych płyt wiórowych. Bez wątpienia, meble drewniane są dla nas bardziej przyjazne, ale na szczególna uwagę zasługuje ich solidność wykonania i wytrzymałość. Jeśli więc wiemy, że nie potrzebujemy tych mebli dużo- warto przede wszystkim postawić na ich jakość, która będzie od razu widoczna.

W przypadku mebli drewnianych mamy do dyspozycji wiele ciekawych wybarwień drewna, ale to, co przede wszystkim wyróżnia takie meble to niesamowite usłojenie drewnianych płyt. Dodatkowo, meble drewniane dość łatwo się czyści i nie jest trudno utrzymać je w czystości. Jeśli natomiast zajdzie taka potrzeba- można je poddawać renowacji lub też ponownie pokryć specjalnym olejem, aby dodać im niesamowitego połysku.