W ostatnim czasie wiele osób zastanawia się czy regulamin na stronie internetowej jest koniecznością, czy tylko i wyłącznie dodatkowym tekstem na naszej domenie? Regulamin na stronie internetowej to dokument zawierający kwestie informacyjne na temat danej strony internetowej oraz korzystania z oferowanych przez nią usług czy produktów. Obecnie ustalono, że nawet najprostszego typu strony internetowe, muszą posiadać regulamin strony internetowej, który musi posiadać ściśle określone informacje. Co powinno znaleźć się w regulaminie strony internetowej? Co z polityka prywatności? Odpowiedzi na te i pozostałe pytania znajdziesz w poniższym tekście! 

Regulamin na stronie internetowej – co powinien zawierać dokument? 

Regulamin na stronie internetowej ma kilka zadań, ale najważniejszym z nich jest przekazanie użytkownikom danej strony informacji na temat firmy, oferowanej przez nią usług i/lub produktów oraz prawach i obowiązkach konsumenta. Brak tego typu informacji na stronie może wiązać się nie tylko z dezorientacją potencjalnych klientów, ale także karami pieniężnymi nałożonymi na właścicieli stron przez UOKiK. Krótkie i zwięzłe regulaminy zazwyczaj spotkać można na stronach w formie wizytówki firmy, natomiast w przypadku świadczenia usług online należy sporządzić dokument, w którym jasno określone będą wszystkie prawa, obowiązki oraz niezbędne informacje na temat danej działalności. Bez względu na rodzaj strony, regulamin na stronie internetowej powinien zawierać podstawowe punkty takie jak:

  1. Postanowienia ogólne – notka mająca na celu poinformowanie kim jest przedsiębiorca (właściciel strony), a kim użytkownik (potencjalny klient). 
  2. Definicje – informacje wyjaśniające podstawowe pojęcia, które użytkownik strony będzie mógł spotkać w regulaminie strony. 
  3. Opis oferowanych na stronie usług i/lub produktów 
  4. Zasady korzystania ze strony internetowej – zasady obowiązujące każdego użytkownika strony.
  5. Postanowienia końcowe. 

Podstawowa wersja regulaminu strony internetowej musi zawierać również informacje o przedsiębiorstwie – właścicielu – strony internetowej, informacje o prawach autorskich treści dostępnych na stronie internetowej oraz notkę informującą użytkownika strony, że dostępne na stronie dane, ceny oraz opisy produktów i/lub usług nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego. W przypadku gdy musimy stworzyć dokument tego typu jak regulamin na stronie internetowej, możemy skorzystać z pomocy adwokata. Pomoc adwokata da nam pewność, że dokument jest napisany zgodnie z prawem i nie przyniesie on nam żadnych konsekwencji prawnych. 

Polityka prywatności – co to takiego? 

Polityka prywatności to obok regulaminu strony internetowej, jedna z ważniejszych kwestii prawnie wymaganych dla stron internetowych. Każda strona internetowa, która zbiera dane osobowe, zobowiązana jest do posiadania polityki prywatności. Głównym celem polityki prywatności jest przekazanie użytkownikom strony informacji na temat zbieranych przez stronę danych osobowych, które najczęściej służą do celów marketingowych.