Bycie samemu sobie szefem to dla wielu osób zdecydowanie najatrakcyjniejsza ścieżka kariery, która daje tak naprawdę nieskończenie wiele scenariuszy rozwoju własnej marki. Są osoby, które są stworzone do tego, aby pracować „na swoim”. Wyróżnia je charyzma, osobowość i umiejętność poświęcania się dla ciężkiej pracy na swój własny rachunek. W taki sposób można pracować wszędzie, a dla osób, którym Hiszpania nie jest obca- pozostaje możliwość zarejestrowania właśnie tutaj jednoosobowej działalności gospodarczej bądź też spółki. Z czym się to wiąże i co warto wiedzieć na ten temat?

Prowadzenie własnej firmy zawsze wiąże się z formalnościami

Tak naprawdę nie da się od nich uciec, gdyż już sam wybór osobowości prawnej nowego podmiotu i podejście do formalności związanych z rejestracją to bardzo wymagające zadanie. Nawet w przypadku, kiedy mamy już jakieś doświadczenie z Polski- każdy kraj różni się przepisami i regulacjami i wszystkiego trzeba się w dużej mierze nauczyć na nowo. Dlatego też na początku warto skorzystać z doradztwa biznesowego. Specjaliści ze strony https://biuroksiegowewhiszpanii.pl/ będą mogli doradzić nam, jaką działalność powinniśmy zarejestrować zarówno ze względu na koszty rejestracji na start, jak i późniejszej praktyki prowadzenia firmy oraz płacenia podatków. Wskażą tez krok po kroku, co należy zrobić, aby zarejestrować działalność szybko i sprawnie.

Nie mając doświadczenia z rachunkowością, dobrym pomysłem jest przekazanie wszelkich rozliczeń firmy do doświadczonego biura księgowego. Z pewnością okaże się to pomocne ze względu na to, że w mniejszym stopniu będziemy odczuwać stres związany z poprawnością rozliczeń, a zaoszczędzony czas będziemy mogli poświęcić na rozwijanie swojej marki. Pamiętajmy, że nie musimy od razu znać się na wszystkim.

Jak może wyglądać prowadzenie firmy w Hiszpanii?

Działalność można zarejestrować w formie samozatrudnienia, ale popularną możliwością jest też rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w wariancie dla nowych przedsiębiorstw, która to spółkę można zarejestrować nawet w pojedynkę. Ten rodzaj spółki daje naprawdę dużą elastyczność- jest odpowiedni zarówno dla małych, średnich jak i nawet dla większych przedsiębiorstw. W wielu przypadkach oznacza to prowadzenie firmy w Hiszpanii na znacznie korzystniejszych warunkach, a odpowiedzialność wspólników takiej spółki wynosi dokładnie tyle, ile wnieśli oni w formie kapitału.

Nosząc się z myślą o rejestracji spółki pamiętajmy, że już na starcie należy wykazać minimalną kwotę kapitału początkowego na koncie bankowym nowego podmiotu. W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością kwota ta wynosi około 3000 euro. Warto wziąć też pod uwagę, że tak naprawdę posiadanie kapitału na start jest korzystne w przypadku rejestracji każdej działalności, gdyż zwiększa to szanse na powodzenie i utrzymanie się firmy na rynku- niezależnie od tego, czy taki kapitał jest wymagany. Zakładając nową działalność pamiętajmy o wymyśleniu unikalnej nazwy firmy i potwierdzenia w stosownym urzędzie, że wybrana nazwa jest wolna i że można ją użyć.