Keramzyt jest kruszywem, które jest popularne i często wybierane. Przede wszystkim można mówić o jego dwóch głównych zastosowaniach: w ogrodnictwie, a także w budowlance. Kruszywo to jest skałą ilastą wypalaną w piecach w temperaturze około 1200 stopni. W Polsce znajdziemy przedsiębiorstwa takie jak Leca® KERAMZYT, które od lat specjalizują się w dostarczaniu różnych wersji tego kruszywa- odpowiednio dobranych pod konkretne zastosowanie i w różnych frakcjach. Leca® KERAMZYT oferuje możliwość zamówienia tego kruszywa w formie workowanej jak i sypkiej. Co jednak ciekawe, można również zdecydować się na impregnowaną wersję keramzytu. Kiedy okaże się ona przydatna? Co w praktyce daje nam impregnacja?

Zdolność podciągania i wchłaniania wilgoci

Keramzyt jest materiałem o dużej porowatości. Jest on w stanie przyjąć wodę w swoją strukturę, a następnie powoli ją oddawać. Jednocześnie, mając kontakt z wodą nie niszczeje pod jej wpływem, wykazuje bardzo dużą trwałość i wytrzymałość, opiera się działaniu patogenów, grzybów, pleśni i bakterii. Z tego też względu jest więc materiałem bardzo cenionym.

W wielu przypadkach to podciąganie wilgoci jest korzystne. Dzięki temu zjawisku można wykorzystywać keramzyt w ogrodnictwie, na przykład do upraw bez podłoża- w semi- hydroponice. Kapilarne podciąganie wilgoci ma też pozytywny wpływ na korzenie roślin rosnących w zwykłej ziemi z domieszką keramzytu. Kruszywo to wówczas zaopatruje korzenie zarówno w wodę, jak i w potrzebny korzeniom tlen. Z tego względu keramzyt można stosować do wykonywania warstw drenujących grunty, a także jako dodatek do podłoży różnego rodzaju- także tych specjalistycznych, które służą do uprawy roślin znacznie bardziej wymagających.
Takie wykorzystanie tego kruszcu jest bardzo popularne, stosowane nawet do uprawy roślin doniczkowych.

A kiedy stosować wersję impregnowaną?

Keramzyt impregnowany to nic innego jak keramzyt pokryty dodatkową warstwą ceramiczną. Sprawia ona, że keramzyt przestaje podciągać wilgoć i nie nasiąka. W szczególności jest to ważne w przypadku wykonywania warstwy izolacji pod posadzkę, którą chce się osadzić bezpośrednio na gruncie. Dzięki impregnacji keramzyt jako izolator od zimna z podłoża nie nasiąka wilgocią, a wykonana posadzka jest znacznie trwalsza. Można go układać bezpośrednio na powierzchni gruntu, zaleca się jedynie zebranie darni. Do takiego zastosowania keramzyt musi zostać odpowiednio ubity i zagęszczony. Na jego powierzchni dodatkowo umieszcza się specjalne folie chroniące posadzkę od zimna i wilgoci z gruntu. Taka izolacja dobrze sprawdza się w codziennej praktyce.

Sprawdź ofertę https://leca.pl/